Velké gratulace Rosťovi, ať to kurva pořádně zapijete!!!

V uherskohradišťské porodnici se narodil malý „hradní pán“. Jmenuje se Hanuš Jošek, měří 52 centimetrů, váží 3,3 kilogramu a trvalé bydliště má na hradě Buchlov. Jeho tatínkem je totiž buchlovský kastelán, maminkou zdejší průvodkyně. A na hradě, který je oficiálně trvale neobydlený 260 let, bude i vyrůstat.
Hanuš se narodil kastelánovi Rostislavu Joškovi a dlouholeté průvodkyni Marcele. Po mnoha letech je prvním dítětem s tak slavnou a ojedinělou adresou. Stejnou, jako mají jeho rodiče. Ti si svého malého synka na Buchlov odvezou rovnou z porodnice. „Vůbec nedokážu odhadnout, kdy naposledy se někdo s bydlištěm na Buchlově narodil,“ přemýšlí otec-kastelán.

„Předcházející kastelán Jirka Novotný měl pravděpodobně trvalé bydliště v Buchlovicích. Potomci se určitě narodili také předcházejícím majitelům Buchlova Berchtoldům, ale ti měli zřejmě trvalé bydliště na zámku v Buchlovicích, Buchlov byl totiž od roku 1751 trvale neobydlený,“ přemítá Rostislav Jošek.

„Možná bychom se při úvahách o potomcích, kteří měli bydliště na Buchlově, dostali až k rodu Petřvaldů, původních majitelů Buchlova,“ dodává kastelán. Na matrice mu s pátráním nijak nepomohli, žádné novorozeně s trvalou adresou na hradě v archivu nenašli.

Hanuš dostal jméno spojené s historií hradu

I kdyby se rodiče i s malým Hanušem z hradu v budoucnu odstěhovali, vzpomínka na první domov zůstane jejich synovi navždy. Jméno totiž dostal po dávném hradním pánovi z rodu Petřvaldů – Hanuši Zikmundu Petřvaldském. Významný šlechtic byl v roce 1650 za své zásluhy v zemských funkcích povýšen do stavu svobodných pánů. Buchlov významně přestavěl, na hradě nechal zřídit kapli svaté Barbory.

Proto se Rostislav Jošek se svou ženou jeho jménem inspirovali. „Musíme si přece udobřit pány tohoto hradu,“ vysvětlil s úsměvem kastelán, který si manželku bral samozřejmě na „svém“ hradě. A odtud ji později vezl i do porodnice. Před cestou byli ještě rozhodnuti, že pokud se jim narodí chlapec, nebude jménem nijak vybočovat, měl být Martin. Vztah k domovskému hradu a jeho historii však převážil.

Zdroj: iDnes

16.1.2011 000 06:52 napsal sedláček

Napsat komentář